Нам ніколи не забути ті криваві Крути!

Бій під Крутами – це героїчна і водночас трагічна сторінка нашої історії, а 29 січня увійшло в українську історію як День пам’яті мужніх героїв, що душу й тіло поклали за самостійність, волю та незалежність Батьківщини.

Бій тривав кілька годин. У результаті вдесятеро чисельніше російське військо, зустрівши неочікуваний опір, зазнало значних втрат і зупинилося на кілька днів на цьому рубежі. Відчайдушно і героїчно захищали свою землю юні українські патріоти. Усі стояли до останнього подиху. Тоді загинув цілий студентський курінь, триста юнаків – цвіт української молоді.

З нагоди роковин бою під Крутами в ЗОШ І-ІІІ ст. № 3 м.Бара відбулася низка цікавих та змістовних заходів.
Так, учні 8-А класу (класний керівник О. Присяжнюк) відвідали районну дитячу бібліотеку, де дізналися про обставини героїчного подвигу української молоді та поділилися своїми враженнями про почуте.
Ольхов Максим: «Сьогодні я дізнався про історію під Крутами. Розповідь була цікавою, дохідливою, але сумною. Бій забрав багато життів, але Україна відвоювала свої кордони і право на існування».
Ніколайчук Володимир: «Для мене розповідь про бій під Крутами показала, наскільки відданими можуть бути люди своїй країні та наскільки сильними можуть бути люди. Хоча з української сторони загинуло більше трьохсот студентів, але зі сторони ворога втрати теж були чималі».
Краєвська Анна: «Мені сподобалася розповідь про героїчний бій під Крутами тим, що патріоти України, студенти, які не тримали зброї в руках, виступили на захист Вітчизни. Напевне, усім потрібно бути такими ж патріотами, як і ті студенти».
Героїчній і водночас трагічній події в історії українського народу було присвячено і виховний захід «Крути - наша гордість і слава, там соколи юні у вічність пішли», який підготували учні 6-Б класу (класний керівник І. Стаднік). Події 98-річної давнини не залишили байдужими жодного школяра, адже і сьогодні іде боротьба за незалежність і територіальну цілісність нашої держави, і сьогодні гинуть кращі її сини. Свічу пам’яті запалили учасники дійства на згадку про загиблих захисників України.
На завершення заходу учні класу прочитали вірш П.Шкраб`юка «Бій під Крутами», який неначе об’єднав усі покоління патріотів нашої Батьківщини.

Супроти хижої навали,
Супроти смерті, - в стужу й сніг –
Ось тут вони, ось тут стояли,
І всього жменька - триста їх.

Стихали Києва хорали.
Його заслін – ці юнаки.
Ось тут – редут. Ось тут вмирали,
Приймали кулі і штики.

І пам’яттю не оминути
Останній бій, останній крик,
Ці Фермопіли наші - Крути,
А Берестечко – їх двійник.

Ген визирала мати сина.
Дівчати в’яли на порі.
Лиш червонилася калина
Ще дужче в кожному дворі.

І не уславлені спартанці,
А хлопці з роду відчайдух –
Ці гімназисти, ці повстанці…
Ось тут їх непоборний дух.

І слава їх встає, не вмерши,
Ятрить крізь відстані і час.
Було їх триста… Триста перший –
І ти, і я, і кожен з нас.

Ірина ГАЛКІНА,
                       заступник директора з виховної роботи
                       ЗОШ І-ІІІ ст. № 3 м.Бара

01.02.2016 | Aдмін